İZNİK GÖLÜ KANOLAR İLE RENKLENDİ

0
64

İznik Belediyesi’nin Ana sponsorluğu ve İznik Doğa Sporları Kulübünün organizasyonu ile gerçekleştirilen 1.İznik Kano Festivali İznik Gölü’ne renk kattı. Üç gün süren festivalde kano severler İznik gölü ile tanışırken çeşitli aktiviteler eşliğinde neşeli anlar yaşadılar.

Etkinliğin son gününde gerçekleştirilen kapanış törenine katılan İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan ve Belediye Başkanı Osman Sargın kanocular ile bir araya gelerek, okyanusları kürek çekerek geçen Erden Eruç’a katılımlarından dolayı İznik Çinisi takdim ettiler.

Eskişehir, İzmir, Zonguldak, Edirne, İstanbul, Sinop gibi Türkiye’nin birçok ilinden gelen kanocuların katıldığı etkinliler çerçevesinde göl içerisinde Dsi tesisleri ile Kayıkhane tesisleri arası kanolar ile gezildi. Gölde ki gezi sırasında tarihi mekânlardan biri olan ve 2014 yılının en iyi 10 keşfi arasında gösterilen bazilika bölgesinde katılımcılara bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Katılımcılar etkinlik boyunca kano içerinde gün batılım izlenmesi, liman bölgesi, sazlık bölgelerde geziler ve simit ile martıların beslenmesi gibi çeşitli aktivitelere katıldılar.

Festivalin katılımcılarından olan ve üç okyanusta kürek çeken Erden Eruç Dsi tesislerinde katılımcılara deneyim ve tecrübelerini paylaştığı bir konferans verdi.Eruç konuşmasında “Arkadaşlarım beni İznik Kano Festivaline davet ettiklerinde çok heyecanlandım. Burada kano ve doğaseverler ile buluşmak elbette beni mutlu etti. Ben kas gücüyle 2007-2012 yılları arasında yani 5 sene 11 günde devr-i alemini tamamladım. En hızlı devri alem bende ve tarihte iki kişi devri alem başarmıştır. Diğer başarılı olan arkadaşın yanında başkaları vardı ama ben yalnızdım ve devri alem 13 yılda tamamlarken ben 5 yıl içinde bunu tamamlayarak büyük bir başarıya imza attım. Bu esnada 15 adet Guness Dünya Rekorunu kırdım. 16’ncı dünya rekorunu ise California ile Hawai arasında yapılan pasifik kürek yarışında rekor kırarak birinci oldum. Bu sancağı düşürmeden devam etmek azmindeyim “ dedi.

Katılımcılara teşekkür eden İznik Belediye Başkanı Osman Sargın da, “ Bu gölde bir zamanlar Romalılar balık tuttular. Sizin kanolarınıza benzer kanolarla gölün üzerinde gezdiler. Bizanslarda aynı şeyleri yaptı. Selçuklular bu suların altından çıkan o bereketli balıklar ile beslendiler. Yine Osmanlılar bu gölün üzerinde geçimlerini sağlamak için mücadele ettiler. Şimdide yüzlerce vatandaşımız bu gölün veriminden faydalanarak geçimlerini sağlıyor. İznik Kano Festivali’ne katılan tüm sporseverlere teşekkür ediyoruz. Kendilerini önümüzde ki yıl da İznik Gölü’nün eşsiz güzelliğini yaşamaya davet ediyorum” dedi.

Festivalin son gününde katılımcılar kanolar ile İznik Gölü üzerinde “İznik” yazısı yazarak renkli kareler oluşturdular.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here