BAŞKAN SARGIN, ZEYTİN ÜRETİCİLERİ İLE BİRLİKTE ZEYTİNLİKLERİ GEZDİ

0
45

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ve Belediye Meclis Üyeleri Öner Erim ve Mustafa Ersöz ile birlikte Göllüce ve Müşküle Mahallesi Zeytin Üreticileri İle bir araya gelerek birlikte zeytinlikleri dolaştı.

Başkan Sargın’ı Göllüce Mahalle Muhtarı Hasan Ayaş ve Zeytin Üreticileri karşıladı. Zeytinlik tarlalarını birlikte gezen heyet, kardan dolayı Göllüce, Müşküle, Mustafalı, Aydınlar, Derbent mahallerinde %20 kırılma olduğu belirtti.

Tek gelirlerinin zeytin olduğunu belirten Zeytin Üreticileri, 11 ayda bir verim alırken yaşanan olumsuz hava şartları nedeni ile 30 aydır gerekli verimi alamadıklarını söyledi. Ağaçlarımız bakımlı olduğu için ağaçlar çalışıyor. Hava şartları nedeni ile sıcaklık derecesi -7’leri gördü. Havalar ısındığında don yanıkları ortaya çıkarsa 2017 yılında yine ürün alamayacağız. Bu da bizim ekonomimize darbe vuracaktır.

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın yaptığı açıklama da” Yoğun kar yağışı nedeni ile mahallerimizde doğal afette meydana gelen zeytin dal kırıklarını gezdik. % 20 lere varan dal kırılmaları olduğunu gördük. Gerekli çalışmaları yaparak bakanlıklara bildireceğiz. Siz değerli üreticilerimizin taleplerini ileteceğiz. İznik’in Güney yakasında çok büyük kırılmalar olmuş. İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri de gerekli çalışmaları sürdürüyor. Allah daha büyük afetlerden korusun. Bütün zeytin üreticilerimize geçmiş olsun” dedi.

Başkan Sargın, zeytin tarlalarını gezdikten sonra Göllüce ve Müşküle mahalle sakinleri ile bir araya geldi. Tek gelirlerinin zeytin olduğunu belirten çiftçiler, Borçların ertelenmesi, Faizsiz kredi sağlanması ve incelemelerin yapılarak maddi destek sağlanmasını talep ettiler.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here