FRANSA HEYETİ İZNİK’TE

0
2300

Fransa Lorient Şehri Pithiviers Belediye Meclis Üyeleri Ercan Afacan, Dominioue Languille, Nadine Douelle, Marie- Claire leveoue, Belediye Başkanı Osman Sargın ve Belediye Meclis Üyeleri Fransa heyetini başkanlık makamında karşıladı.
3 Kasım 2015 tarihinde yapılan karşılıklı anlaşmalarla İlçemizin Dördüncü kardeş şehir olan Fransa- Pithiviers, Belediyesi Meclis üyeleri ve sivil toplum örgütü üyelerini 5-9 Nisan 2018 tarihleri arasında ilçemizde ağırlıyoruz.
Kardeş Şehir’i ağırlamaktan memnun olduklarını belirten İznik Belediye Başkanı Osman Sargın yaptığı konuşma da “Öncelikle hepiniz hoş geldiniz. Bu gün çok değerli Pithiviers’in çok değerli meclis üyeleri ve çok değerli vatandaşlarını burada ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Biz kardeş şehir protokolünü imzalamaya geldiğimizde orada yapmış olduğumuz konuşmada demiştik ki Pithiviers ve İznik ‘in kardeşliği bir ömür boyu kıyamete kadar sürecek demiştik. İnşallah bu gidiş gelişler kardeşlik ve dostluğumuzu kıyamete kadar sürdürecek. Türkiye halkıyla, Fransız halkı arasına nifak sokmak isteyenlere biz Pithiviers ve İznik olarak fırsat vermeyeceğiz. Bütün kötülüklere karşı hem Fransız halkı hem Türk halkı olarak bir olup dünyadaki her türlü terörün sonunu getirmek için mücadele edecektir. İznik ve Pithiviers ‘te bunun temellerini attı dostluk ve kardeşlik temellerini her geçen gün daha da güçlendirecektir ” dedi.
Pithiviers Belediye Meclis Üyeleri Ercan Afacan “Pithiviers Belediye Başkanı Philippe Nolland aramızda olamama nedenini biliyorsunuz. Kendisi 10 gün öncesi bir yakınını kaybetti bundan dolayı çok üzgün. Bu kardeş şehrini ne kadar çok istediğini ve hatta kardeş şehir olmasına sebep olan Philippe Nolland bu kardeşlikten ne kadar çok mutlu olduğunu ve sonsuza kadar bu kardeşliği desteklediğini iletmemizi söyledi. Bu kardeşliğimizin geçici bir moda değil dediğiniz gibi benimde amacım, hatta başından beri hatırlıyorsanız ben bunları hep söylediğim geçici bir heves olmasın. Artık bu dostluk, arkadaşlık sadece encümenler, sadece seçmenler değil, yavaş yavaş bu olayın halka yayılmasını sağlamak lazım” dedi .
Karşılıklı hediyeleşmelerin ardından, İznik Kaymakamı Bülent Bayraktarı makamında ziyaret edildi. Ardından İznik Yeşil Cami, İznik Müzesi Nilüfer Hatun İmareti, Nilüfer Hatun Çini Çarşısı, İznik Anadolu Lisesi ziyaret edildi.
5-9 Nisan 2018 tarihleri arasında İlçemizde İznik Belediye Başkanı Osman Sargın tarafından Seyir Butik’te ağırlanan Fransa heyeti İstanbul, Bursa ve İznik’te Kültürel Etkinliklere katılacak.