BU FESTİVAL TÜRKİYE’DE BİR İLK OLACAK

0
1702

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın “İznik dünyada ki en güzel  gün batımından biri olan Ekinoks dönemini festival ile karşılamaya hazırlanıyor. Tüm Türkiye’yi bu festivale davet ediyoruz” dedi.

İznik Kaymakamlığı ve İznik Belediyesi iş birliğiyle hazırlanan İznik Ekinoks Festivali 21-24 Mart tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle gerçekleşecek.

Yılda iki kez tekrarlanan bu doğa olayı, çevresi dağlarla çevrili olan İznik Gölü’nde gerçekleşiyor. Gün batımı saatinde güneş İznik’in karşı kıyısında bulunan Karsak boğazı denilen mevkiden göle kavuşuyor. Dünya üzerindeki belirli göllerde nadiren görülebilen bu doğa olayı güneş suya değdiği an suyun içerisinde dağılıyor.

İznik Ekinoks Festivali 21 Mart Perşembe günü Saat 14.15’te Kaymakamlık Toplantı Salonunda Unesco Yolunda İznik semineri ile başlayacak. Ardından tarihi Lefke Kapı’dan Büyükşehir Bandosu eşliğinde hareket edecek kortej yürüyüşü ile göl kenarına gidilecek. Burada gerçekleştirilecek çeşitli etkinlikler ile 4 gün boyunca günbatımı saatinde yüzlerce fotoğraf sever göl kenarında güneşin batışını bekleyecek. Gün batımı esnasında göl içerisinde ki kürek ve kayıkların eşsiz görüntüleri de karelere yansıyacak.

Festivalin ikinci günü Foto Safari-İznik Antik Kent Turu ile başlayacak, ardından Tarihi Lefke Kapıda Çini Workshop gerçekleştirilecek. Eşsiz coğrafyaya sahip İznik’te katılımcılar üçüncü günde Tarihi Dikilitaş, İnikli Evleri, Tacir Kanyonunda doğa fotoğrafçılığı yapma fırsatı da bulacaklar.Festivalin son günü olan 24 Mart Pazar günü ise ilçenin Göllüce ve Müşküle mahallelerinde köy kültürü izlenecek.Buralarda katılımcılar Zeytinyağı Sabunu yapımı, gölden balık çekimi gibi anları fotoğraflama fırsatı bulacaklar. Her günün sonunda katılımcılar sahil kenarında ateş eşliğinde müzik dinletisine de katılacaklar.

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın konuşmasında “Marmara Bölgesi’nin en büyük gölü, Türkiye’nin beşinci büyük gölü olan İznik Gölü kenarındayız. Bu yıl Türkiye de ilk kez İznik Gölü kenarında Ekinoks Festivali’ni 21-24 Mart tarihlerinde gerçekleştireceğiz. Bu da Türkiye de bir ilk olmuş olacak. Çünkü güneş en güzel İznik’te batar. Günün yorgunluğunu atarcasına, İznik Gölü’ne batar. Gölün üstü ise o anda kızıl bir görüntüye bürünür. Güneş suya hasret, su güneşe hasret, birbirine kavuşurlar adeta iki sevgili gibi. Biz bu güzelliği bu etkinliği görmek için 21 Mart’ta tüm Türkiye’yi İznik’e davet ediyoruz. Dört gün sürecek bu festival ile onlarca etkinlik gerçekleşecek. Macera alanlarıyla, fotoğraf safarileriyle, yürüyüş etkinlikleriyle, kamp kurmak isteyenlere de imkân sağlayacağız” dedi.

Ayrıca festival kapsamında geniş katılımlı bir yarışma düzenlenecek.Yarışma kapsamında instagram üzerinde #iznikekinoks2019 başlığıyla @iznikekinoks instagram hesabını fotoğraflarında etiketleyenler arasından en çok beğeniyi alan 30 fotoğraf Eylül ayında yapılacak festivalde sergilenme fırsatı bulacak.Bunun yanı sıra sürpriz ödüllerinde yer aldığı yarışmaya büyük bir katılım bekleniyor.

BU FESTİVAL TÜRKİYE’DE BİR İLK OLACAK

BU FESTİVAL TÜRKİYE’DE BİR İLK OLACAKhttps://www.iznik.bel.tr/30594-bu-festival-turkiyede-bir-ilk-olacak/

Gepostet von İznik Belediye Başkanlığı am Dienstag, 19. März 2019