İZNİK TEK YUMRUK  OLDU

0
286

Tüm İznikliler Tek Yumruk olarak Milli İrade Meydanın buluştu. Milli iradeye sahip çıkan aziz milletimizin Demokrasi Zaferi ile taçlandırdığı 15 Temmuz Destanı, İznik Milli İrade Meydanı’nda gerçekleşen Anma programı gece saat: 00.10 ‘da salaların okunması sona erdi.

15 Temmuz 2016’da ‘FETÖ Terör Örgütü’ne bağlı askerlerce’ yapılan hain işgal girişiminde şehit düşen vatandaşlar için İlk program Şehitler Mezarlığında Kur’an-ı Kerim  tilaveti okunarak, dualar edildi.Yüzlerce vatandaş öğle namazı öncesi Eşrefzade Caminde okunan Mevlid-i şerife katılarak dua ve niyazda bulundu. 15 Temmuz  Demokrasi ve Milli Birlik Günü programları kapsamında  Akşam saat 20.00’da 15 Temmuz Milli Birlik Yürüyüşü İlçe Kaymakamlık önünden başlayarak İznik Milli İrade Meydanına kadar kortej eşliğinde yüründü.

15 Temmuz’da yaşanan ihaneti ve hainleri asla unutmayacaklarını vurgulayan İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta ” Bugün idrak ettiğimiz 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü vesilesiyle sizleri saygı ve sevgi ile selamlıyorum. 15 Temmuz gecesi FETÖ’cü alçaklar karşısında kanlarıyla destan yazan kardeşlerime Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize, cesaret ve fedakarlıkları için şükranlarımı sunuyor, Allah’tan uzun ömürler diliyorum. Bir asır önce ya istiklal ya ölüm parolasıyla Kurtuluş Savaşı’nı zaferle taçlandıran Türk Milleti, 15 Temmuz’da, gün vatana sahip çıkma günüdür diyerek vatana sahip çıkmış, alçaklara vatan toprağını dar etmiştir. İstiklal Harbi nasıl yeni bir dönemi başlatmışsa, 15 Temmuz da yeni kapılar aralamış, bağımsızlığımızı korumanın yanında, milletimizin birlik ve beraberliğini pekiştirmesinde de dönüm noktası olmuştur.Kurtuluş Savaşı’nda Nene Hatun’u, Maraşlı Sütçü İmam’ı, İzmir’i işgal eden Yunanlılara ilk kurşunu sıkan gazeteci Hasan Tahsin’i çıkaran bu bereketli topraklar; 15 Temmuz gecesi de darbecilere karşı ilk kurşunu sıkan Ömer Halisdemir’i, henüz 15’ inde olan Halil İbrahim Yıldırım’ı, Engin Tilbaç’ı da bağrından çıkarmıştır. Hiç şüphesiz ki, şehitlerimiz, kalplerimizdeki mümtaz yerlerini daima muhafaza edeceklerdir. Artık her yıl, 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde kendilerini gönülden yâd edecek, hatıralarını gelecek nesillere aktaracağız. Milletimiz, o gece, tıpkı 720 yıl önce Söğüt’te, 566 yıl önce İstanbul’da olduğu gibi, Anadolu topraklarını istikbali olarak gördüğünü tüm dünyaya haykırmıştır. Milletimiz, bu ülkeyi bölmek isteyen saldırganlara karşı Çanakkale’de, Dumlupınar’da ne cevap vermişse, 15 Temmuz’da da aynı cevabı vermiştir. Rabbim bu birliğimizi, kardeşliğimizi daim eylesin. Rabbim, vatanımızı her türlü saldırıdan, her türlü ihanetten korusun. Rabbim, bu aziz millete bir daha 15 Temmuz benzeri travmalar yaşatmasın” dedi.

İznik Kaymakamı Bülent Bayraktar yaptığı konuşmada “Sevgili İznikliler 15 Temmuz demokrasi ve milli birlik günü münasebetiyle düzenlemiş olduğumuz etkinliğe hepinize hoş geldiniz diyor, sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Değerli İznikliler bu etkinliğe gelmeden önce biraz tarihte sayfaları karıştırdım. Türk toplumunun Anadolu’ya geldiğinden beri buna benzer yaşadığı olaylar sonucunda bu gaziler, şehitler günü vesilesiyle kendi varlığını tanımlıyor. Şöyle tarihe baktığımız zaman her zaman bunu vurgularım ve vurgulamakta isterim, çünkü unutmamak gerekir. Haçlı seferlerinden bugünü düşünün, Osmanlı İmparatorluğu zamanını düşünün. Türkiye Cumhuriyeti’ne gelin, kurtuluş savaşını düşünün, az önce belediye başkanım ifade ettiği nene hatunları düşünün, Kara Fatmaları düşünün ve 15 Temmuz’a geldiğimiz zaman tankların karşısında çıplak elleriyle biraz önceki gazimizin de ifade ettiği gibi vatanını savunan insanlar düşünün. Bu her millete ait bir özellik değildir. Bizim insanımız gerçekten Vatanını, Milletini her zaman gözü kara bir şekilde savunup kollayan, canını vermekten hiç tereddüt etmeyen bir toplumdur. Ne mutlu ki sizler varsınız, Allah sizden razı olsun. 15 Temmuz bu vatanın Ezanını, Bayrağını savunduğu bir gündür. Ama Allah buna benzer günler göstermesin. Ümit ediyorum ki malum ülkemiz bir çok darbe girişimine sahne olmuş bir ülke ancak o darbe girişimlerinin hiç birinde 15 Temmuzdaki gibi vatandaşın ayağa kalkıp artık biz bu işten bıktık,  bu vesayetten bıktık, bu topraklar üzerinde yalnızca bu halkın iradesi geçerli olacağının tarihe damgasının vurulduğu bir gündür. Bundan sonra zannetmiyorum ki Fetöcü hainlere benzer hainler bu vatanı bölmeye, parçalamaya, bu toplumu ortadan kaldırmaya yönelik bir davranışa cesaret etsinler. Bir daha  böyle bir hainliğe vesile olacak insanlar çıkmasın, şimdi biz duygusal bir milletiz bazen aklımızı arka plana itiyoruz . Ne konu da Ezan, Bayrak konusunda, bu çok önemli bir özellik, Ancak bu bir yandan zafiyeti de maalesef içinde barındırıyor. Bu darbe girişimi halkımız, toplumumuz için bir tecrübedir. Her tecrübe acıdır ama insanlığın geleceğine de ışık tutar. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun” dedi.

Programa İznik Kaymakamı Bülent Bayraktar, İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta, Cumhuriyet Savcısı Olgun Kaya, İlçe Jandarma Komutanı  Üsteğmen Tuncay Doğan, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Bektaş,  Belediye Meclis Üyeleri, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Tekin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhammed Asil, İlçe Müftüsü Üzeyir Yavaş, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Hüseyin Coşkun, Siyasi Parti Temsilcileri, Gaziler Derneği Başkanı İbrahim Eroğlu ve üyeleri, Kamu Kurum ve Kuruluşları, Belediye Daire Amirleri ve halkın katılımı ile gerçekleşti. Program 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününü anlatan sinevizyon gösterisi sona erdi.

Programa gelenlere İznik Belediyesi tarafından lokma ve çeşitli yiyecekler ikram edilirken, İlçe Müftüsü Üzeyir Yavaş’ın yaptığı dua ile program sona erdi.