İZNİK EKİNOKS FESTİVAL TOPLANTISI

0
790

20-23 Eylül 2019 tarihinde gerçekleştirilecek İznik Ekinoks Festival Toplantısı, İznik Kaymakamı Bülent Bayraktar ve İznik Belediye Başkan Vekili Zeliha Peşte başkanlığında İznik Belediye Başkanlığı makamında yapıldı. İznik dünyada ki en güzel 5 gün batımından biri olan Ekinoks dönemini festival ile karşılamaya hazırlanıyor.

İlçemizde senede iki kez, 21- 24 Mart tarihleri ile 20-23 Eylül 2019 tarihlerinde gerçekleşen İznik Ekinoks Festival hazırlık toplantısı gerçekleşti. İznik Kaymakamlığı ve İznik Belediyesi iş birliğiyle hazırlanan İznik Ekinoks Festivali ilki 21-24 Mart 2019 tarihinde yapılmıştı. İkincisi ise 20-23 Eylül 2019 tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle gerçekleşecek.

Yılda iki kez tekrarlanan bu doğa olayı, çevresi Katırlı ve Samanlı dağlarla çevrili olan İznik Gölü’nde gerçekleşiyor. Gün batımı saatinde güneş İznik’in karşı kıyısında bulunan Karsak boğazı denilen mevkiden göle kavuşuyor. Dünya üzerindeki belirli göllerde nadiren görülebilen bu doğa olayı güneş suya değdiği an suyun içerisinde dağılarak görsel bir kızıllık oluşuyor.

4 gün sürecek olan İznik Ekinoks Festivalinde Kurumlar arası paylaşımın yanında etkinlik programı için görüş ve öneriler ele alındı.