İznik’te Gaziler Günü Törenle Kutlandı

0
550

İznik’te 19 Eylül ‘Gaziler Günü’ kapsamında Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi. Belediye Başkanı Osman Sargın resmi törene katılarak gazileri yalnız bırakmazken, kutlama törenine Kıbrıs, Kore gazileri ve ailelerin katılımı ile gerçekleşti.

Gaziler günü programı saat 10.00’da Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Program’da İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Fırat Toprak, Belediye Başkanı Osman Sargın, İznik Muharip Gaziler Derneği Başkanı İbrahim Eroğlu Atatürk Anıtına çelenkleri sundu. Sunumun ardından Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Programa İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Fırat Toprak, Belediye Başkanı Osman Sargın, Bursa Büyükşehir Belediyesi İlçe Koordinatörü Serkan Acar, Belediye Başkan Yardımcısı Necati Tosun, Belediye Meclis Üyeleri, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Semerci, Siyasi parti temsilcileri, Kamu Kurum ve Kuruluşları, Sivil Toplum Örgütleri, Gaziler ve gazi yakınları ile birlikte vatandaşlar katıldı.

19 Eylül Muharip Gazileri anma programında İznik Muharip Gaziler Derneği Başkanı İbrahim Eroğlu Gaziler Günü’yle ilgili konuşma yaptı. Gaziler Dernek Başkanı Eroğlu konuşmasında ” 19 Eylül Gaziler Günü, savaş meydanlarında canını ortaya koyarak, aziz milletine ve vatanına hizmet eden gazilerin şeref günüdür. Bugün, gazi olmanın guru ve kıvancını büyük bir coşku ile yaşıyoruz. 19 Eylül, Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN şahsında Türk kahramanlığının taçlandığı bir gündür. Birinci Dünya Savaşı ve sonrasında, Emperyalist devletler Anadolu’yu dört bir yanından işgal ederek, bin yıllık Türk varlığını sona erdirmek istemişlerdir. Bu vatanın evlatları, Çanakkale’de Kafkaslarda, Filistin ve Gazze’de Irak’ta ve diğer tüm cephelerde kahramanca çarpışarak, düşmana bu fırsatı hiçbir zaman vermemişlerdir.

TBMM’si 19 Eylül 1921 tarihinde, bu emsalsiz zaferin anısına, Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK’E Türk Milleti adına,”Gazilik” unvanı ve “Mareşallik” rütbesini tevcih etmiştir. M. Kemal ATATÜRK milleti tarafından gazi unvanı verilen ilk askerdir. 19 Eylül, tüm gazilerin, en büyük Gazi M. Kemal Atatürk’le bütünleştiği bir gündür. Gururla taşıdığımız Gazi unvanı, Ata’mızdan biz gazilere intikal eden en büyük mirastır. 19 Eylül; Kurtuluş Savaşı’nda cepheden cepheye koşan, bu güzel yurdu düşmandan temizleyip bize armağan eden İstiklal Savaşı gazilerinin Dünya barışı ve insanlık uğrunda Kore’de savaşan, Türkün gücünü dünyaya bir kez daha ilan eden Kore gazilerinin, Kıbrıslı soydaşlarımızı katliamdan kurtaran ve Ada’da Enosis hayallerini Akdeniz’in karanlık sularına gömen Kıbrıs gazilerinin, Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis tüm malul gazilerin şeref ve kahramanlık günüdür.

Değerli konuklar; Şanlı tarihimizin zaferleri ve bu zaferlerin kahramanları hiçbir zaman unutulmamalıdır. Canlarını vatanına ve milletine adayan şehit ve gaziler her zaman hatırlanmalı ve onlara gereken değer verilmelidir. Savaşlara ve bu savaşların gazilerine ilgisizlik, tarihimizle olan bağı koparır. Şehit ve Gazisi olmayan Türk ailesi yoktur. Bu nedenle şehit ve Gazi Türk toplumunun ortak değerleridir. İznik Muharip Gaziler Derneği adına, ebedi Başkomutanımız M. Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan gazilerimizi saygı ile anar, hayatta olan gazilerimize sağlık ve mutluluklar dilerim” dedi.

Kıbrıs Gazisi Ali Baraç okuduğu şiirle törendekilere hüzünlü anlar yaşatırken, Kılıçaslan Ortaokul Öğrencisi Yusuf Alan’ın Bayrak adlı şiiri ise törende bulunanlar tarafından büyük alkış aldı. Programdan sonra protokol üyeleri İznik Muharip Gaziler Derneği lokalini ziyaret etti. Ziyarette protokol üyeleri tarafından Gazilere çeşitli hediyeler sunuldu. Burada verilen mini kokteyl’in ardından Gazi ve ailelerine Köfteci Yusuf’ta öğle yemeği ikram edildi.