Cuma Sohbetlerinin Bu Haftaki Durağı Çakırca Oldu

0
690

Cuma Sohbetlerinin Bu Haftaki Durağı Çakırca Oldu

Perşembe akşamları Cuma Sohbetleri niteliğinde gerçekleştirilen etkinliğin yedinci durağı Çakırca Mahallesi oldu.

İznik Kaymakamlığı ve İznik Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği proje her Perşembe akşamı başka bir dernek lokalinde gerçekleştiriliyordu. Proje kapsamında sohbetler taşra mahallelerinde de sürdürülmeye başlandı. Boş zamanlarında vatandaşların okumaya özendirilmesi ve eğitim seviyelerin yükselmesi için gerçekleştiriliyor. Ayrıca proje kapsamında vatandaşlar Kaymakam, Belediye Başkanı ve Kamu Kurum Müdürleri ile karşılıklı fikir alışverişinde bulunarak yapılacak çalışmalar hakkında bilgi ediniyor.

“Okuyan Şehir Ulema Yuvası İznik” Projesi kapsamında gerçekleşen toplantıya İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Osman Sargın, Jandarma Kıdemli Başçavuş Metin Toker, Bursa Büyükşehir İlçe Koordinatörü Serkan Acar, Belediye Başkan Yardımcısı Necati Tosun, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Semerci, İlçe Sağlık Müdürü Derya Deniz, İlçe Tarım Müdürü Levent Kurtaraner, İlçe Mal Müdürü Hayri Sönmez, İlçe Müftü Vekili İsmail Selvitopu, Çakırca Mahalle Muhtarı Zeki Bayrak ve Çakırca Mahalle sakinleri katıldı.

İlk toplantıya Kafkas Batum Derneği ile başlayan heyet, İkinci toplantıyı İznik Bal-Göç Şubesinde, Üçüncü’yü ise İznik Karadenizliler Derneğinde ardından ise İznik Romanlar derneğinde gerçekleştirdiler. Kıraathane sohbetleri Göllüce Mahallesi ve Elbeyli Mahallesi’nin ardından bu hafta da Çakırca Mahallesi’nde gerçekleşti.

Kamu Kurum Müdürleri tarafından mahalle sakinlerine ve çiftçilere bilgilendirme de bulunurken, Sağlık alanında, tarım, eğitim, asayiş ve sosyal faaliyetler hakkında bilgiler verildi.

İlk olarak Mahalle sakinleri adına konuşma yapan Çakırca Mahallesi Muhtarı Zeki Bayrak “Başta Sayın Kaymakamımıza ve Sayın Belediye Başkanımızın yanında tüm kamu kurum ve kuruluşların değerli yöneticilerine hoş geldiniz diyorum. Karşılıklı bilgi alışverişi ve sohbet ile yapılacak olan bu gecenin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

Belediye Başkanı Osman Sargın konuşmasında “Sayın Kaymakamım, Sevgili Hemşerilerim Kaymakamımız İznik’e geldiğinde bizlere dedi ki, bir program yapalım ve bu program çerçevesinde derneklerimizi, taşra mahallelerimizi ziyaret edelim.Bu Çakırca Mahallemiz ile yedinci durağımız oldu.Bu ziyaretleri gerçekleştirirken de ilçenin tüm kamu birimleri ile vatandaşlarımızı buluşturuyoruz.İznik Belediyesi olarak bu ayın 15’i itibariyle Çakırca Mahallemizde İznik Belediyesi İletişim Merkezi (İzbim) kuruyoruz.Belediye ile ilgili sıkıntılarınız, istek ve talepleriniz olduğu zaman o birimimize müracaat edeceksiniz.Bu birimimiz anında bunları belediyeye iletecek.Ve çabuk çözülebilecek sorunları anında çözülmüş olacak.Bu bir nevi Belediye Başkanlığı makamının temsil edildiği bir birim olmuş olacak.Bir de Çakırcalı hemşerilerimin beklediği bir düğün salonu vardı. Düğün Salonunun ihalesi tamamlandı. İnşallah havalar açar açmazda inşaatına başlanacak. Bunun akabinde köy sahil düzenlemesi vardı. Bununda proje işleri bitti. 2-3 ay içerisinde buda başlayacak. Birde hemen Çakırca’nın yanı başında Günü Birlik Tesisleri diye bir alanımız vardı. Maliye Bakanlığı’ndan İznik Belediyesi olarak tahsisini talep etmiştik, süreli tahsisi gerçekleşti. Orada da bir düzenleme yapılacak. Çakırca’ya yakışır şekilde mini bir hayvanat bahçesi, gezi alanları, park alanları oluşturulacak. Buradaki amaç bir nebze de olsa Çakırca’yı da turizme kazandırmak. Bizler elimizdengelen gayreti göstermeye çalışıyoruz. İnşallah Çakırca için çok güzel şeyler olacak. Ben şimdiden hepinize teşekkür ediyorum. Hepinize hayırlı akşamlar diliyorum” dedi.

İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan ise konuşmasında “Sevgili hemşerilerimiz öncelikle sizlere hayırlı akşamlar diliyorum. Misafirperverliğiniz içinde her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Değerli hemşerilerim bu muhabbet turumuza, sizlerle vakit geçirmek, aslında bu ziyaretleri vesile kılarak sizlerle karşılıklı fikir,bilgi alışverişinde bulunmak. Bir söz vardır, Gönül ne kahve ister ne kahvehane, gönül muhabbet ister kahve bahane. Bizimkisi de aynı böyle bir serüven. Tabi ki günlük yaşam içerisinde sorumluluklarımız, görevlerimiz var, onların gereğini yerine getirmeye çalışıyoruz. Kamu Yönetiminde etnik sonuçlar elde etmek giderek anlayış olarakta hakim olan vatandaş odaklılığı gerektiriyor, hizmet odaklılığı gerektiriyor. Bununda en iyi şekilde yerine getirilmesi vatandaşlarımızla birebir temas halinde olmak, diyalog halinde olmak. Bunu bütün birimlerimizin yapması gerekiyor. Öncelikle duygu alışverişi, duygudaşlık yapmak ve sonra da günlük yaşamın bizlere getirmiş olduğu hususları karşılıklı diyalog halinde sonuçlandırmak amacıyla etkinliklerimizi gerçekleştiriyoruz” dedi.

Etkinlik sonrasında Çakırca Mahallesi adına Mahalle Muhtarı Zeki Bayrak’a Kaymakam Ali Hamza Pehlivan ve Belediye Başkanı Osman Sargın kitap takdim etti. Heyet daha sonra İznik Belediyesi’nin Çakırca Mahallesi’nde hizmete açtığı İletişim Merkezi’ne geçti.