İletişim teknolojisinin ulaşmış olduğu bugünkü noktada 4 büyük kültüre ev sahipliği yapmış olan İznik’in tüm dünya üzerinde geniş bir yelpazede tanınan ve bilinen bir ilçe olarak yer alması için İznik Belediyesinin bir web sitesi olması bir zorunluluk idi.

Bu düşünce ile yarattığımız bu site, inanıyoruz ki İznik’i 21.yüzyıl Internet dünyasında hak ettiği yere taşıyacaktır. 15. ve 16. yüzyıllarda en parlak dönemini yaşayan İznik çinisi 21.yüzyıla adım attığımız şu günlerde İznik’in tanınmasında en başta gelmektedir. Ancak çini, yaklaşık 7000 yıllık tarih ve kültür kenti olan İznik’in gerek yurtiçi gerekse yurtdışı platformlarda gündem oluşturmasında yeterli olmakla birlikte bu gün sahip olduğumuz tarihi değerlerinde en az çini kadar gündeme taşınmasında büyük bir zorunluluk olduğuna inanmaktayız.

Konuyu bu açıdan ele aldığımızda Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait yapıların zaman içinde uğramış oldukları tahribat ve yıpranmışlarını son derece bilimsel projelerle ve dolayısıyla uzman kadrolarla çalışarak aslına uygun şekilde onarım ve restorasyon çalışmaları ile tüm insanlığa kazandırılması çalışmalarını sürdürmekteyiz. Bu çalışmaların gerek proje gerekse finansı noktasında yurtiçi ve yurtdışındaki çevrelerle olan temaslarımız da sürmektedir.

Bütün bunların yanı sıra çok farklı bir doğal güzelliği ve 12 ay boyunca hemen hemen her türlü tarımın yapılabildiği bereketli topraklarıyla son derece önemli bir tarım kenti olan İznik ‘in sahip olduğu tüm bu potansiyel bugüne kadar gerektiği şekilde ne turizm ne de kültür hayatına sunulmamıştır.

Belediyemizin olduğu kadar İznik’i tanıtmaya yönelik açılan tüm siteleri tüm dünya ile İznik halkının da sahip çıkmalarını diliyorum. Günün her saati canlı, tüm sorunların anında cevaplanacağı bu siteler ile İznik çok daha iyi noktalara ulaşacaktır.

1966’da Gölcük’te doğdu.1977’de İznik Alparslan İlkokulu’nu, 1983’te İznik Lisesi’ni, 1988’de Uludağ Üniversitesi Turizm İşletmecilik ve Otelcilik Yüksekokulu’nu (4 yıllık) bitirdi. 2002 yılında Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı’nda Yüksek Lisans eğitimini tamamlayarak Turizm Bilim Uzmanı olarak mezun oldu.

2003-2008 yılları arasında Uludağ Üniversitesi Yalova Meslek Yüksek Okulu Turizm ve Otelcilik Programında öğretim görevlisi olarak “Odalar Bölümü Yönetimi”, “Ön Büro Yönetimi”, “Ön Büro İşlemleri”, Ön Büro-Kat Hizmetleri Otomasyonu” ve “Turizm İşletmelerinde Maliyet Analizleri” derslerini verdi.2008-2013 yılları arasında Uludağ Üniversitesi İznik Meslek Yüksek Okulu Turizm Rehberliği Programında öğretim görevlisi olarak “Mesleki Uygulama”, “Turizm Ekonomisi”, “Turizm ve Çevre”, “Özel İlgi Turizmi”, Turizmde Tanıtma ve Satış Geliştirme”, “Turizm Sosyolojisi”, ve “Güncel Turizm Sorunları” derslerini verdi.

31 Mart 2019 yılı yerel Seçimlerinde İznik Halkının teveccühüyle Belediye Başkanı olarak göreve başlayan Kağan Mehmet Usta Evli ve 3 çocuk babasıdır.