İletişim teknolojisinin ulaşmış olduğu bugünkü noktada 4 büyük kültüre ev sahipliği yapmış olan İznik’in tüm dünya üzerinde geniş bir yelpazede tanınan ve bilinen bir ilçe olarak yer alması için İznik Belediyesinin bir web sitesi olması bir zorunluluk idi.

Bu düşünce ile yarattığımız bu site, inanıyoruz ki İznik’i 21.yüzyıl Internet dünyasında hak ettiği yere taşıyacaktır. 15. ve 16. yüzyıllarda en parlak dönemini yaşayan İznik çinisi 21.yüzyıla adım attığımız şu günlerde İznik’in tanınmasında en başta gelmektedir. Ancak çini, yaklaşık 7000 yıllık tarih ve kültür kenti olan İznik’in gerek yurtiçi gerekse yurtdışı platformlarda gündem oluşturmasında yeterli olmakla birlikte bu gün sahip olduğumuz tarihi değerlerinde en az çini kadar gündeme taşınmasında büyük bir zorunluluk olduğuna inanmaktayız.

Konuyu bu açıdan ele aldığımızda Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait yapıların zaman içinde uğramış oldukları tahribat ve yıpranmışlarını son derece bilimsel projelerle ve dolayısıyla uzman kadrolarla çalışarak aslına uygun şekilde onarım ve restorasyon çalışmaları ile tüm insanlığa kazandırılması çalışmalarını sürdürmekteyiz. Bu çalışmaların gerek proje gerekse finansı noktasında yurtiçi ve yurtdışındaki çevrelerle olan temaslarımız da sürmektedir.

Bütün bunların yanı sıra çok farklı bir doğal güzelliği ve 12 ay boyunca hemen hemen her türlü tarımın yapılabildiği bereketli topraklarıyla son derece önemli bir tarım kenti olan İznik ‘in sahip olduğu tüm bu potansiyel bugüne kadar gerektiği şekilde ne turizm ne de kültür hayatına sunulmamıştır.

Belediyemizin olduğu kadar İznik’i tanıtmaya yönelik açılan tüm siteleri tüm dünya ile İznik halkının da sahip çıkmalarını diliyorum. Günün her saati canlı, tüm sorunların anında cevaplanacağı bu siteler ile İznik çok daha iyi noktalara ulaşacaktır.

1966 yılında Kocaeli’ye bağlı Gölcük’te dünyaya gelen Kağan Mehmet Usta, İznik Alparslan İlkokulu ve İznik Lisesi ardından yüksek öğretimini Uludağ Üniversitesi Turizm İşletmecilik ve Otelcilik Yüksek okulunda tamamladı.
2005 yılında ‘İnanç Turizmi Potansiyeli Açısından İznik’in Değerlendirilmesi’ konulu bitirme tezi ile Balıkesir Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Anabilim Dalında yüksek lisansını tamamladı. Kağan Mehmet Usta, 2003-2008 yılları arasında Uludağ Üniversitesi Yalova Meslek Yüksek okulu Turizm ve Otelcilik Programında öğretim görevlisi olarak ders verdi. 2008 yılından bu yana Uludağ Üniversitesi İznik Meslek Yüksek okulu’nda Turizm Rehberliği Programında ders vermektedir.  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi İznik Deprem Zararlarının Azaltılması merkezinde yöneticilik yaptı. İznik’te özel bir şirketin kurucu ortağıdır. Halen İznik Kültür Eğitim Araştırma Derneği ve İznik Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği’nde başkan olarak görev yapmaktadır. Başkan Usta, evli ve 3 çocuk babasıdır.